SKRAPAR- Gazetari Artan Hoxha ka udhëtuar drejt Skraparit për të parë nga afër vendin ku u gjetën mbi një ton drogë dhe të ashtuquajturin laborator të përpunimit të kanabisit.

Ai ka biseduar me Safete Kaloçin, 47-vjeçaren që u shoqërua fillimisht bashkë me dy motrat dhe vëllain e saj Muhamed Kadiu, një ish-oficer krimesh pas zbulimit të drogës në Lapan të Skraparit, raporton “BalkanWeb”. Aktualisht motra e saj Edlira Lame ndodhet në burg.

Në një rrëfim për News24 ajo mohon se magazina ka shërbyer për përpunimin e kanabisit dhe thotë se ka qenë për grumbullimin dhe paketimin e bimëve medicinale që më pas eksportoheshin në Gjermani.

Magazina sipas saj ka qenë pronë e një gjermani që ka ndërruar jetë në vitin 2010. Ndiqni rrëfimin e saj për gazetarin Hoxha ku tregon për pajisjet që ndodhen ende në magazinë të zbardhur nga “BalkanWeb”.

Kjo është presa?
Po, kjo është.

Kur ka ardhur dhe për çfarë ka shërbyer?
Kjo ka ardhur rreth viteve 1995-1996 dhe shërbente për presimin e bimëve medicinale. E ka peshën standarde 50 kg dhe brenda në presë ndodhen lule e fletë murrizi. Mbyllej komplet presa dhe ka një rezervuar që mbushej me fletë e lule. E kishte gati fikse, e kishte standard deri në 50 kg. Lidhej, kapej me kapëse. Kjo që ndodhet në presë është lule fletë murrizi.

Këtu shikoj disa thasë të mbushur me pleh organik. Për çfarë ka shërbyer ky pleh dhe sa kohë ka këtu?
Ky pleh ka gati 2 vjet këtu në magazinë dhe ne e përdorim për vreshtat e rrushit.

Po vazot?
Vazot kanë qenë më përpara ngaqë është kultivuar rigon dhe bar blete.

Dhe për çfarë kanë shërbyer?
Thjesht për mbjelljen e fidanëve.

E më pas fidanët ku çoheshin?
Fidanët dilnin që këtej dhe mbilleshin në arë.

Ky objekt sa kohë ka që është marrë në përdorim?
Me sa e kujtoj ka gati rreth 22 vjet që është marrë në përdorim, jo se është punuar. Nga 2009 e këtej.

Objekti në emër të kujt ka qenë?
Objekti ka qenë në emër të Martin Bauerit. Është shtetas gjerman që kemi punuar ne.

Si funksiononte atëherë, kjo ishte kompania pritëse për bimët medicinale?
Po, vinte këtu paketohej, ngarkohej e ikte direkt për në Gjermani. Nuk shkarkohej as në Durrës, atje thjesht bëheshin letrat.

Kur është ndërprerë ky aktivitet?
Aktiviteti është ndërprerë rreth vitit 2008-2009. U ndërpre, pronari u sëmurë. Në 2010-ën ai vdiq. Këto kanë qenë magazinat e tregtisë kur u privatizuan.

Po këto pajisjet e tjera të aspirimit?
Kishte tymra shumë dhe gjatë punimit duhet të hiqje tymrat se dhe punëtorit i bënte dëm dhe vetë bima nuk duhet ta kishte atë përmbajtje tymi.

Të gjitha pajisjet kanë shërbyer për këtë qëllim, edhe ventilatori?
Po, po.

Kur janë hequr nga funksioni me sa kujton?
Po ka rreth gati 2 vjet.

Po këto llambat e ndriçimit se pashë disa pajisje…janë përdorur.
S’kanë lidhje fare, jo jo.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: