Me një kamer Go Pro të vendosur në një element ushtarak, 28 vjeçari Brenton Tarrant hyn në xhaminë e Noor, në qytetin e Christchurch, në Zelandën e re dhe hap zjarr mbi besimtarët.

Më pas drejtohet drejt xhamisë së Linwood, 5 km në distancë nga e para dhe vazhdon sulmin. Një burrë afgan, refugjati Abdul Aziz, arrin të bëjë të largohet dhe pak më vonë vrasësi arrestohet nga policia.

Numri i të vrarëve në masakrën në Christchurch ishte 50.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb