Popocatépetl, vullkani i lartë 5.452 metra që gjendet në rajonin e Puebla, rreth 70 km në veri-lindje të Meksico City, ka shpërthyer të enjten në mëngjes duke formuar një kolonë tymi dhe hiri i lartë 3 kilometra.

Autoritetet kanë dhënë alarmin e verdhë, duke njoftuar banorët që duhet të qëndrojnë të paktën 12 km nga krateri dhe të jenë gati për ndonjë evakuim të mundshëm.

Popocatepetl është një prej vullkanëve më aktiv të vendit dhe është konsideruar si një prej më të rrezikshmëve në botë, sepse në një rreze prej 100 km jetojnë rreth 25 milion njerëz. Emri i tij, në gjuhën indigjene Nahuatl, do të thotë ‘Mali që tymos’.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb