Tashmë në rolin e Sekretares të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu ka reaguar në lidhje me mini-shengenin ballkanik dhe atë që po ndodh me politikën ballkanase.


Bregu, me anë të një video të shpërndarë në rrjetet sociale shprehet se bashkëpunimi rajonal është i mirëpritur, në rast se në fund synohet integrimi europian i shteteve të Ballkanit.


Postimi i Majlinda Bregut:


Për RCC, bashkëpunimi rajonal është një histori në zhvillim ➡️. Kemi marrë shumë pyetje për takimin e Ohrit. Dëshiroj të jem e qartë. RCC është e angazhuar tërësisht për bashkëpunimin rajonal, pasi për ne është një histori në zhvillim.

Bashkëpunimi rajonal merr kuptim kur synimi final është integrimi në BE. Ne besojmë se çdo nismë për heqjen e barrierave në rajon, duhet të merret në konsideratë”.

 

View this post on Instagram

 

“For RCC, the regional cooperation is a developing story. ➡️ We got a lot of questions on Ohrid. Let me be clear. RCC is fully committed to the regional cooperation, because for us it is a developing story. Regional cooperation makes sense once the final end is EU integration. We believe every initiative to the dismantling of the barriers within region, must be considered.” ??Për RCC, bashkëpunimi rajonal është një histori në zhvillim ➡️. Kemi marrë shumë pyetje për takimin e Ohrit. Dëshiroj të jem e qartë. RCC është e angazhuar tërësisht për bashkëpunimin rajonal, pasi për ne është një histori në zhvillim. Bashkëpunimi rajonal merr kuptim kur synimi final është integrimi në BE. Ne besojmë se çdo nismë për heqjen e barrierave në rajon, duhet të merret në konsideratë”. Read full statement Lexo deklaratën e plotë ? https://bit.ly/2rD2gVv , or watch it? Good.Better.Regional ??#PoweredbyRCC #freetravel #freetrade #trade #investments #betterlife #IDtravel #peopletopeople #regionalcooperation #cooperation #singlemarket #MAPREA #RegionalEconomicArea #WBSummitPoznan #euintegration #regionalinitiative #Durres #WesternBalkans #Balkans #RCC

A post shared by Majlinda Bregu (@m.bregu) on

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb