Kjo është nata e Super Hënës, më e madhja dhe e ndriçuara e 2020. Mes 7 dhe 8 prillit sateliti ynë ka arritur fazën e Hënës së plotë dhe e ka bërë në pikën minimale të distancës nga Toka.

Për këtë motiv Hëna ka rezultuar 7% më e madhe dhe 15% më e ndricuar në natën e 7 prillit. Fenomeni ka qenë i dukshëm me sy të lirë dhe të gjithë kanë pasur mundësi ta shijojnë.

Në pamjet që po ju ofrojmë qielli në Milano.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb