Debati i fundit i lidershipit konservator midis Rishi Sunak dhe Liz Truss është anuluar pasi prezantueses i ra të fikët në transmetim.

Debati i Sun dhe TalkTV, i organizuar nga gazetarja Kate McCann, u ndal papritur në gjysmë pasi u dëgjua një përplasje e fortë.

TalkTV tha se McCann ishte “mirë”, por kanalit i ishte dhënë këshilla mjekësore që të mos vazhdonte.

“U kërkojmë falje shikuesve dhe dëgjuesve tanë”, shtoi kanali.

Kandidatët për lidership postuan në Twitter se ishin të lehtësuar kur dëgjuan se McCann ishte mirë dhe treguan se do të ishin të lumtur të organizonin një revansh.

Prezantuesi i TalkTV duhej të bashkë-organizonte debatin së bashku me redaktorin politik të The Sun, Harry Cole, por ai u tërhoq pasi doli pozitiv për Covid.

Para se të ndalohej, debati i fundit televiziv midis dy kandidatëve kishte mbuluar taksat, gjendjen e NHS dhe rritjen e kostove të jetesës.

Ata kishin qenë gati të fillonin një seksion mbi mbështetjen e Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën kur debati u mbyll.
Kandidatët shfaqën një ton më pajtues, në kontrast me përplasjet e ashpra që kishin shënuar debatin e së hënës në BBC One.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb