Presidenti Francez Emmanuel Macron  u përgjigj sot në Instagram dhe Tik Tok të gjitha pyetjeve francezëve në lidhje me vaksinën pas protestave masive kundë vaksiniimit.

 

I veshur me një bluzë të zezë, kreu i shtetit të Francës, postoi në mediat sociale  një video të shkurtër, e cila zgjat një minutë.

Videoja përsërit se vaksinimi është “arma e vetme” para valës së katërt të Covid-19, me “pak më shumë se 42 milionë francezë dhe francezë që kanë marrë një dozë vaksine” dhe ” pak më shumë se 35 milion” kanë “marrë” dy doza dhe të cilët janë të vaksinuar plotësisht ”.

 

“Unë e di, megjithatë, se shumë prej jush ende po pyesin, kanë frikë, shumë po dëgjojnë informacione të rreme, thashetheme të rreme, çfarëdo qoftë, ne duhet t’i themi, kështu që vendosa t’i përgjigjem pyetjeve tuaja drejtpërdrejt”- thotë Emmanuel Macron.

 

https://www.instagram.com/tv/CSFCVn4DggF/?utm_source=ig_web_copy_link

Në një përgjigje të parë, drejtuar një të riu i cili pyet pse duhet të vaksinohet, presidenti francez e nxit atë “ta bëjë atë për veten”, duke theksuar se në këtë mënyrë ai do të zvogëlojë rrezikun e infektimit të të tjerëve “.

Nisma e presidentit francez zhvillohet, në kohën kur për të shtunën e tretë radhazi u organizua një mobilizim masiv kundër certifikatës shëndetësore , me pjesëmarrjen e më shumë se 200,000 njerëzve, në zemër të verës.

 

(BalkanWeb)

 

 

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb