Një ekip i vrasësve sauditë fluturoi në Kajro për të marrë ilaçe ‘të paligjshme’ të përdorura për të vrarë gazetarin Jamal Khashoggi nga bashkëpunëtorët e tyre të dyshuar egjiptianë.

Kolumnisti i Washington Post u vra në konsullatën Saudite në Stamboll në tetor të vitit 2018, në një rast që njollosi reputacionin e sundimtarit de facto të Princit të Kurorës, Mohammed bin Salman.

Dhe tani raportohet se në mëngjesin e vdekjes së tij, një avion privat Gulfstream që mbante një ekip sauditësh bëri një ndalesë në Kajro gjatë rrugës për në Stamboll, ka raportuar Yahoo News.

Dorëzimi i ilaçeve vdekjeprurëse në Kajro për të helmuar në mënyrë të efektshme Khashoggi është midis një numri detajesh të reja rreth vrasjes së rëndë të gazetarit që zbulohen në një sezon të ri me tetë episodë të podcastit “Conspiracyland” të Yahoo News që do të dalë këtë javë, me titull “The Secret Lives and Brutal Death of Jamal Khashoggi”.

Kjo gjë, shkruan The Hill, shënon tregimin e parë se vrasësit sauditë kishin bashkëpunëtorë egjiptianë në vrasjen e Khashoggit.

Ky zhvillim gjithashtu vë në pikëpyetje pretendimet e qeverisë Saudite se grupi nuk kishte ndërmend të vriste Khashoggi para se të hipte në aeroplan për në Stamboll.

Khashoggi besohet të jetë vrarë dhe copëtuar në Konsullatën Saudite të vendosur në qytetin turk, Stamboll.

Zyrtarët sauditë kanë pretenduar se vdekja e Khashoggi ishte një “operacion mashtrues” i kryer nga një ekip që ishte dërguar për të bindur shtetasin Saudit të kthehej në mbretëri, sipas BBC.

Sidoqoftë, CIA arriti në përfundimin në vitin 2018 se Princi i Kurorës Saudite, Mohammed bin Salman kishte miratuar vrasjen.

Në kohën e vdekjes së tij, Khashoggi kishte qenë një kritik i shquar i princit të kurorës dhe konflikteve të brendshme brenda familjes mbretërore.

Ndryshe, presidenti amerikan Joe Biden në shkurt u zotua të kërkojë llogari nga Arabia Saudite për vdekjen e Khashoggit, duke lëshuar një raund masash ndëshkuese kundër vendit pas lëshimit të një raporti të inteligjencës që lidh Arabinë Saudite me vrasjen.

Sidoqoftë, Biden veçanërisht u ndal në vendosjen e sanksioneve kundër princit të kurorës, me shumë vëzhgues që deklaruan se Biden ka të ngjarë të mos donte të rrezikonte marrëdhëniet SHBA-Arabia Saudite.

Xx1
Xx1

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb