Ndërkohë që sulmet ruse mbi Ukrainë vijojnë me intensitet, një video e publikuar së fundmi, tregon se si goditjet me raketa kanë shkatërruar një qendër artistike të “Pallatit të Kulturës” të Ukrainës me një raketë që mendohet se është lëshuar nga një bombardues strategjik.

Sipas ekspertit të mbrojtjes Rob Lee, goditja e djeshme në rajonin Lozova të Kharkivit besohet të jetë një raketë Kh-22 e lëshuar nga një bombardues rus Tu-22M3.

Putin ka nisur një ofensivë të re të madhe në lindje të Ukrainës, ndërsa shpreson të vijojë të shënojë fitore, ndërsa presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky kërkon një fund diplomatik të pushtimit.

Territoret e fundit të mbetura të mbajtura nga ukrainas në rajonin e Donbasit janë bërë qendrore për planet e luftës të Putinit, ndërsa ai kërkon të marrë kontrollin e plotë të provincave Luhansk dhe Donetsk.

Kjo do të thotë se forcat ruse dhe ukrainase janë të vendosura për një prej betejave më të mëdha të konfliktit deri më tani, ndërsa trupat e Putinit përgatitin një përpjekje tjetër për të kaluar lumin Siverskiy Donets, i cili lidh qytetet vendimtare të Sievierodonetsk dhe Lysychansk, të dyja në Luhansk.

Kjo vjen pasi presidenti ukrainas Zelensky tha sot se lufta mund të zgjidhet vetëm përmes ‘diplomacisë’, mes një bllokimi në negociatat midis Kievit dhe Moskës.

“Fundi do të jetë përmes diplomacisë,” tha komediani i kthyer në lider të kohës së luftës, duke folur për një kanal televiziv ukrainas.

Ai shtoi se lufta ‘do të jetë e përgjakshme, do të ketë luftime, por do të përfundojë përfundimisht vetëm përmes diplomacisë’.

Pamjet e shpërndara në Telegram sot duket se tregojnë momentin kur një Iskander-M rus godet një pozicion ukrainas pranë Petrovskoye, në Kharkiv, ndërsa në fshatin Vilkhivka, gjithashtu në Kharkiv, dhe në Bakhmut aty pranë, imazhet nga e premtja tregojnë shtëpi të rrafshuara dhe banorë të traumatizuar si ata u kthyen për të bërë llogarinë e dëmit.

Serhiy Gaidai, guvernatori i rajonit të Luhanskut, tha në një postim në mediat sociale herët të shtunën se Rusia po përpiqej të shkatërronte Sievierodonetsk, me luftime që po zhvillohen në periferi të qytetit.

“Granatimet vazhdojnë nga mëngjesi deri në mbrëmje dhe gjithashtu gjatë gjithë natës”, tha Gaidai në një video postim në aplikacionin e mesazheve Telegram. Në orët e hershme të së shtunës, sirenat e sulmit ajror po dilnin në pjesën më të madhe të Ukrainës, duke përfshirë rajonin e kryeqytetit të Kievit dhe portin jugor të Odesës, duke sugjeruar një fushatë të vazhdueshme bombardimi nga forcat ajrore ruse.

Marrja e provincave të Luhanskut dhe Donetskut, shumica e të cilave përbëjnë rajonin industrial të Donbasit të Ukrainës, do t’i lejonte Moskës të pretendonte një fitore pasi shpalli muajin e kaluar se ky ishte tani objektivi i saj.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb