Drejtonin mjetin pa leje drejtimi dhe në gjendje të dehur, arrestohen në flagrancë 9 shoferë në Fier.

Ndërkohë, janë pezulluar 4 leje drejtimi për drejtim mjeti nën ndikimin e alkoolit si dhe janë vendosur 1162 masa administrative.

NJOFTIMI I POLICISË
Gjatë javës që lamë pas, si rezultat i shtimit të kontrolleve me dragera, si dhe falë edhe bashkëpunimit me qytetarët të cilët kanë denoncuar në 112 e në Komisariatin Dixhital, shkeljet e konstatuara, janë arrestuar 9 drejtues mjetesh, për veprat penale “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt” dhe “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor”.
Gjithashtu, janë pezulluar 4 leje drejtimi për drejtim mjeti nën ndikimin e alkoolit.
Janë vendosur 1162 masa administrative gjatë javës që lamë pas, të ndara si vijon:
-4 masa për drejtim mjeti nën efektin e pijeve alkoolike;
-226 masa për mosvendosjen e rripit të sigurimit;
-42 masa për mosvendosjen e kaskës mbrojtëse;
-62 masa për përdorimin e aparatit celular;
-282 masa për parakalime të gabuara;
-5 masa për shpejtësi mbi normën e lejuar;
-206 masa për ndalim/pushim të mjetit në kundërshtim me sinjalizimin rrugor dhe rregullat e qarkullimit;
-5 masa për mungesë të siguracionit të mjetit;
-334 masa për shkelje të rregullave të tjera të Kodit Rrugor të cilat janë burim aksidenti.
Kontrollet do vazhdojnë çdo ditë me qëlimin e vetëm, parandalimin e ngjarjeve rrugore me pasoja për jetën e përdoruesve të rrugës.
Policia Rrugore e Fierit falënderon drejtuesit e mjeteve dhe këmbësorët që respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor dhe fton të gjithë qytetarët që të denoncojnë në 112 dhe në Komisariatin Dixhital, çdo rast të shkeljeve të rregullave të qarkullimit rrugor, duke u garantuar reagim të shpejtë dhe të paanshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: