Recetë nga znj Katerina
Përbërësit

3-4 patate
1 filxhan çaji oriz
2-3 domate
1-2 qepë mesatare
3-4 lgj vaj ulliri
1 lgj gjalpë
3 filxhanë lëng pule/mishi
Kripë, piper, nenexhik

Përgatitja

Grijmë qepën hollë dhe e kaurdisim në një tigan me vaj ulliri dhe gjalpë. Sapo qepa të zbutet dhe të nxjerrë aromën shtojmë domatet (2 domate të grira në rende dhe 1 domate në kubikë). Rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe e kaurdisim derisa salca të lidhet. Shtojmë më pas patatet të prera në fetëza të holla dhe orizin dhe vazhdojmë kaurdisjen për 3- 4 minuta.

Më pas e kalojmë gatimin nga tigani në një tavë, shtojmë gjethëzat e nenexhikut dhe lëngun e ngrohtë të mishit dhe e vendosim tavën në furrë për 35-40 minuta.

(Vila24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: