Italia është përfshirë nga temperatura të larta të cilat kanë shkaktuar vatra zjarri në disa rajone të saj.

Zona më e prekur është ajo në rrethin Fossa Creta ku disa familje janë detyruar të lënë shtëpitë e tyre. Aksi i shërbimit është i mbyllur për trafikun dhe kalimi në disa rrugë është gjithashtu e bllokuar.

Një zjarr shkatërroi qendrën e larjes Le Capannine në bregdetin Plaia. Shumë zjarrfikës janë angazhuar në fronte të ndryshme.

Operacionet vazhdojnë në Sardenjë në territoret dhe qendrat e banuara të Santu Lussurgiu, Cuglieri, Tresnuraghes, Frossio, Sennariolo, Usellus, Porto Albe, Scano di Montiferro dhe Cabras.

 

Ekipet e zjarrfikësve janë ende të angazhuar në ndërhyrje të shumta për rikuperimin e zonave të prekura nga flakët, për ndihmë ndaj popullatës, si dhe për zbulimin e dëmeve të pësuara nga ndërtesat dhe kompanitë.

Në provincën e Reggio Calabria një zjarr pyjor ka prekur që dje disa zona të kryeqytetit. Ekipet e zjarrfikësve, të mbështetur nga avionët e flotës së Trupave Kombëtare, janë ende të angazhuar në kontrastimin e fronteve të flakës dhe ruajtjen e shtëpive në zonë.

Ishte 20 korriku i kaluar kur në Civita Castellana, në rrugën provinciale të Nepesinës në via delle Fontanelle, ishte zhvilluar një zjarr i madh, i cili kishte prekur më shumë se njëzet hektarë bimësi. Duke shkaktuar rrezik të madh për njerëzit që banojnë aty pranë, gjithashtu duke marrë parasysh praninë e një zone shërbimi dhe karburanti.

Një helikopter shuarjeje, dy ekipe zjarrfikëse, katër makina të mbrojtjes civile, policia lokale Civita ndërhyri për të shuar flakët. Pas një aktiviteti të gjatë hetimor, karabinierët e stacionit Castel Sant’Elia, nga ekzaminimet dëshmuese, marrja e pamjeve fotografike dhe inspektimi i mëvonshëm në bashkëpunim me stafin e Asl Viterbo-Spresal Civita, denoncuan 5 persona.

Zjarri u shkaktua nga kontakti midis një ekskavatori në një vend ndërtimi aty pranë dhe linjës së energjisë elektrike.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb