LEBANON


Dua Lipa udhëtoi për në Liban këtë javë me UNICEF-in për të takuar fëmijët dhe të rinjtë të cilët ishin çrrënjosur nga konflikti tetëvjeçar në Siri. Ka më shumë se 1 milion refugjatë sirianë në Liban, duke përfshirë rreth 500 000 fëmijë, shumë prej të cilëve nuk kanë qasje në kujdes të duhur shëndetësor apo arsim.


Fituesi i çmimit Grammy foli për të rinjtë atje për pengesat me të cilat përballen dhe vizitoi projektet në vendbanimin informal të Terbol në luginën Bekaa nga OJQ libaneze LOST (Organizata Libaneze për Studime dhe Trajnim), një organizatë partnere rinore e UNICEF.


Ajo gjithashtu vizitoi kampin palestinez Burj el Barajneh, ku këngëtarja kaloi kohë me fëmijët palestinezë dhe sirianë që merrnin ndihmë psikosociale. Lipa tregtoi se e ndjen dhimbjen e këtyre fëmijëve, pasi edhe vertë prindërit e saj ishin larguar nga Kosova si emigrantë, për shkak të trazirave në fillim të viteve 1990, shkruajnë mediat amerikane.

“Unë jam po ashtu një refugjate dhe e di shumë mirë ç’do të thotë të jesh refugjate. Prindërit e mi ikën nga një rajon i shkatërruar nga lufta dhe ndërtuan një jetë për veten e tyre në një vend tjetër. Dhe secili prej fëmijëve refugjatë që kam takuar ka prindërit ashtu si unë, të cilët janë përpjekur të marrin vendimet më të mira që mund të kishin për familjet e tyre “, tha Lipa në një deklaratë për mediat.

Dua Lila u shpreh se ka qenë bijë e emigrantëve në Britaninë e Madhe dhe se në këtë vend i janë ofruar shumë shanse, që ka ditur t’i shfrytëzojë. Këngëtarja me origjinë shqiptare tha se vizita në kampin e refugjatëve në Lebanon i kujton fatin e saj, ndërsa shprehet se uron që të ketë sa më shumë buzëqeshje në fytyrat e fëmijëve.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb