Ministria e Jashtme e Malit të Zi ka njoftuar ditën e sotme se një diplomat rus është shpallur non grata.

“Një notë zyrtare për këtë vendim, i cili përcakton një periudhë shtatëditore për largimin nga territori i Malit të Zi, i është dorëzuar sot ambasadorit të Federatës Ruse Vladislav Maslennikov”, thuhet në deklaratën e ministrisë.

Më 7 prill, Ministria e Jashtme e Malit të Zi shpalli persona non grata katër diplomatë rusë, të cilët u urdhëruan të largoheshin nga vendi brenda shtatë ditëve.

Më 31 maj, Rusia u kundërpërgjigj duke shpallur persona non grata një punonjës të ambasadës malazeze në Moskë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb