Vullkani në La Palma të Spanjës vijon të jetë ende aktiv.

Kjo është konfirmuar nga autoritetet, pasi rrjedhat e reja të lavës kanë shkaktuar shembje të pjesshme të karterit, duke kërcënuar kështu dhe zonat e paprekura.

Një vullkan që shpërtheu gjatë pesë javëve të fundit në ishullin spanjoll La Palma është

Një “lumë i ri i llave” doli nga vullkani Cumbre Vieja së fundmi.

Instituti i Vullkanologjisë i Ishujve Kanarie e përshkroi atë si “një shatërvan gjigant llave”.

“Ne jemi në një fazë të re, e cila është shumë më intensive”, tha Pedro Hernández, një studiues në institut, për transmetuesin publik RTVE.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb