Fushata fillimisht e ngadaltë e vaksinimit për coronavirus në Gjermani po merr shpejtësi, pasi 1 milion njerëz u vaksinuan në një ditë për herë të parë, tha të enjten ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn.

Sipas mediave të huaja, të mërkurën, mjekët e përgjithshëm administruan 730,000 vaksinime dhe qendrat rajonale të vaksinimit 360,000 të tjera, tha Spahn.

Kjo do të thotë që më shumë se 1 për qind e popullsisë u inokulua në një ditë.

Kështu, më shumë se një e katërta e gjermanëve – 25.9 për qind – tani kanë marrë të paktën një nga dy dozat kundër Covid-19, ndërsa 7.5 për qind kanë pasur të dytën e nevojshme për nivelin optimal të imunitetit.

Spahn tha se kjo tregoi se sa shpejt fushata po përparonte, megjithëse ende nuk ishte e mjaftueshme për imunitetin e tufave.

Lothar Wieler, president i Institutit Robert Koch (RKI) për kontrollin e sëmundjes, gjithashtu tha se duhet ende shumë për të bërë.

Rreth dy të tretat e njerëzve më të vjetër se 80 vjeç ishin vaksinuar dhe rreth 30 për qind e atyre mbi 70 vjeç, tha ai.

Situata e përgjithshme rreth coronavirusit, ndërkohë, dha “arsye për të shpresuar, por jo një sinjal të qartë”, tha Spahn.

Rritja e madhe e infeksioneve ishte ndalur për tani, por numrat ishin akoma të lartë dhe njësitë e kujdesit intensiv në shumë rajone mbetën të plota, sipas ministrit.

Ndërkohë bëhet e ditur se të mërkurën, e ashtuquajtura shkallë e incidencës shtatë ditore ra në 154 infeksione për 100,000 njerëz, më e ulëta që ka qenë për rreth 14 ditë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb