Presidentët e Polonisë dhe Lituanisë, dy anëtare të NATO-s, përshëndetën sot vitalitetin e NATO-s duke hedhur poshtë vizionin francez për një NATO në gjendjen e “vdekjes cerebrale”


“Prania ushtarake e SHBA-së në Poloni në koordinim me NATO-n (…) tregon vitalitetin e Aleancës”, theksoi presidenti polak, Andrzej Duda në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun lituanez, Gitanas Nauseda.


“Ashtu si presidenti Gitanas Nauseda, nuk shikoj absolutisht asnjë problem me vitalitetin e NATO-s”, shtoi Duda.


Nga ana e tij, Nauseda konfirmoi se 29 vende anëtare të Aleancës nuk duhet të kenë as dyshimin më të vogël mbi faktin që kjo organizatë mbetet garantuesi kryesor i sigurisë tonë.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb