Virusë të modifikuar gjenetikisht (MGJ), që vrasin bakteret, u përdorën për herë të parë për të trajtuar një pacient që po lufton me një infeksion të rrezikshëm dhe të vazhdueshëm.

Një vajzë 15-vjeçare ishte infektuar me Mycobacterium, i njëjtë me bakterin që shkakton tuberkulozin.

Studiuesit analizuan një database të të dhënave prej më shumë se 10 000 bakteresh për të gjetur ilaçin që vepron kundër bakterit.

Ata ndërtuan tre faza për t’i bërë ato më vdekjeprurëse.

Pacienti u përmirësua pas trajtimit me bakterin “koktej”, sipas një studimi të botuar të mërkurën në revistën ”Nature Medicine”.

”Është e besueshme që viruset e modifikuar gjenetikisht ishin përgjegjëse”, thotë studimi.

”Por, arritja në një përfundim nuk është i mundur, sepse u trajtua vetëm një pacient”, shton ai./ATA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb