Numri i prodhuesve amerikanë të prekur aktualisht është i panjohur, por ”Kaseya” vlerëson se rreth 1 500 të tilla janë prekur nga virusi REvil.

”Shumë prej tyre janë biznese familjare, shumë të vogla, të cilat vetëm tani po zbulojnë ndikimet e këtij sulmi kibernetik”, shpjegon Charles Carmakal, ekspert i sigurisë kibernetike mbi sulmin maksimal të pësuar nga kompania amerikane ”Kaseya”, e cila merret me sigurinë kibernetik të këtyre kompanive.

Ransomware REvil, është një virus që ”merr peng” serverat dhe kompjeturat dhe më pas kërkon një shpërblim për rifunksionimin e tyre.

“Kërkesa për shpërblim është e madhe dhe më e madhja e zbuluar ndonjëherë”, shton Carmakal.

”Për sa kohë që kriminelët në internet mund të kërkojnë shpërblime prej dhjetëra miliona dollarësh dhe kanë pak shanse për t’u përballur me burg, ky problem do të vazhdojë të rritet gjithnjë e më shumë”, theksoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb