Virusi sincicial i frymëmarrjes po vret 100,000 fëmijë nën moshën pesë vjeç çdo vit në mbarë botën, tregojnë shifrat e reja ndërsa ekspertët thonë se lehtësimi global i kufizimeve të koronavirusit po shkakton një rritje të rasteve.

RSV është shkaku më i zakonshëm i infeksionit akut të rrugëve të poshtme të frymëmarrjes tek fëmijët e vegjël. Përhapet lehtësisht përmes kollitjes dhe teshtitjes. Nuk ka vaksinë apo trajtim specifik.Infeksionet akute të frymëmarrjes së poshtme që i atribuohen RSV çuan në më shumë se 100,000 vdekje të fëmijëve nën pesë vjeç në vitin 2019, sipas shifrave të publikuara në Lancet. Nga ata, më shumë se 45,000 ishin nën gjashtë muaj, zbuloi studimi i parë i këtij lloji.

Më shumë fëmijë ka të ngjarë të preken nga RSV në të ardhmen, besojnë ekspertët, sepse maskat dhe bllokimet u kanë grabitur fëmijëve imunitetin natyror kundër një sërë virusesh të zakonshme, duke përfshirë RSV.

“RSV është shkaku mbizotërues i infeksionit akut të rrugëve të poshtme të frymëmarrjes tek fëmijët e vegjël dhe vlerësimet tona të përditësuara tregojnë se fëmijët gjashtë muajsh e më të vegjël janë veçanërisht të prekshëm, veçanërisht me rastet që rriten ndërsa kufizimet e Covid-19 po lehtësohen në të gjithë botën,” tha bashkëpunëtori i studimit, autori Harish Nair i Universitetit të Edinburgut. “Shumica e fëmijëve të vegjël të lindur në dy vitet e fundit nuk kanë qenë kurrë të ekspozuar ndaj RSV (dhe për këtë arsye nuk kanë imunitet ndaj këtij virusi).

Shifrat në Lancet përfshijnë të dhëna nga 113 studime. Në të gjithë globin në vitin 2019, pati 33 milionë infeksione akute të frymëmarrjes së poshtme të lidhura me RSV te fëmijët e moshës nën pesë vjeç, duke çuar në 3.6 milionë shtrime në spital, 26,300 vdekje brenda spitalit dhe 101,400 vdekje të atribuar nga RSV. Kjo përbën rreth një në 50 – ose 2%  të vdekjeve vjetore nga çdo shkak në këtë grup moshe.

Për foshnjat nën gjashtë muajsh, pati 6.6 milionë episode të infeksionit akut të frymëmarrjes së poshtme të lidhura me RSV në nivel global në vitin 2019. Kishte 1.4 milionë shtrime në spital, 13.300 vdekje në spital dhe 45.700 vdekje të përgjithshme që i atribuoheshin RSV.

Në përgjithësi, 97% e vdekjeve nga RSV te fëmijët nën pesë vjeç kanë ndodhur në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

Në fillim të këtij viti, një organizatë bamirëse në Mbretërinë e Bashkuar paralajmëroi prindërit e fëmijëve të vegjël që të jenë në gatishmëri për shenjat e RSV pas një rritje të mprehtë të rasteve. Fondacioni Britanik i Mushkërive tha se rreth 1000 fëmijë kishin nevojë për kujdes spitalor vetëm në Angli në vetëm tre muaj.

Në disa raste, RSV mund të çojë në bronkiolit, një infeksion inflamator që mund të vështirësojë frymëmarrjen. Simptomat e hershme janë të ngjashme me ato të një ftohjeje të zakonshme, por mund të zhvillohen brenda disa ditësh në një temperaturë të lartë, një kollë të thatë dhe të vazhdueshme, vështirësi në të ushqyer dhe gulçim.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb