2022 është viti më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë që nga viti 1800 në Itali.

”Rritja e temperaturave ishte pothuajse një gradë celsius më e lartë (0,96 ° C) se mesatarja e llogaritur në 30 vite, nga 1990-2020”, theksoi Bernardo Gozzini, drejtor i konsorciumit ”Lamma”, bazuar në të dhënat e CNR-Isac.

Rritja më e madhe është shënuar në temperaturat maksimale të cilat shënuan rritje prej 1,2 gradë Celsius.

Në Evropë, megjithatë, që nga shtatori, 2022 është në vendin e tretë si viti më i nxehtë që nga viti 1800, ndërsa globalisht zbret në vendin e pestë.

”Italia duket se është në qendër të këtij ndryshimi klimatik”, nënvizon Gozzini.

“Temperaturat midis gushtit dhe shtatorit ishin dy-tre gradë Celsius më të mëdha se mesatarja”, shtoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: