Ministria e Brendshme greke ka përgatitur një plan për të mbuluar të gjithë nxënësit e vendit me maska përmes pushtetit vendor për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Ky fakt u bë i ditur nga ministri i Brendshëm Takis Theodorikakos të Premten në SKAI. Siç shpjegoi ai, kryeministri dha një udhëzim dhe urdhër Ministrisë së Brendshme që të bënte gjithçka në fuqinë e tij.

“Ne jemi gati dhe presim udhëzimet e specialistëve të sëmundjes infektive për specifikimet pas sugjerimit të djeshëm për përdorimin e një maskë nga të gjithë studentët”, theksoi ministri, duke shtuar se detajet do të jenë në dispozicion në orët ose ditët në vijim. Ai gjithashtu theksoi se 9,500 rekrutime të reja do të bëhen për pastërtinë e shkollave të vendit. “Nuk do të ketë asnjë problem me pastërtinë dhe sigurinë e fëmijëve tanë në sistemin arsimor publik”, siguroi ministri i brendshëm.

Theodorikakos bëri të ditur se masa e telekomunikacionit ose zyra e prapambetjes mund të zgjatet për shtator, për nëpunësit civilë që u përkasin grupeve të rritura të rrezikut. Masa normalisht skadon brenda 10 ditësh. Në të njëjtën kohë, Ministri i Arsimit Niki Kerameos deklaroi se përdorimi i maskës nuk do të jetë i detyrueshëm gjatë pushimeve dhe në oborrin e fëmijëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb