Gazeta arabe e botuar në gjuhën angleze “Saudi Gazette” ka shkruar për takimin e kryeministrit Rama me Princin Faisal Bin Farhan që është dhe ministri i jashtëm i Arabisë Saudite. Në takimin e zhvilluar sot në kryeministri i pranishëm në krah të kryeministrit ka qenë dhe ministri Arben Ahmetaj.

Sipas gazetës, pala shqiptare dhe arabe rishikuan marrëdhëniet e miqësissë dhe respektit reciprok mes dy vendeve dhe popujve teksa diskutuan për bashkëpunimin dypalësh në fusha të ndryshime.

Po ashtu në bisedime u trajtua dhe mënyra për të konsoliduar partneritetin ekonomik mes Shqipërisë dhe Arabisë Saudite.

Në shkrim thuhet se iniciativat do të përcaktojnë drejtimin e Arabisë Saudite dhe rajonit në mbrojtjen e tokës dhe natyrës.

 

SHKRIMI NGA “SAUDI GAZETTE”

Kryeministri shqiptar Edi Rama priti në zyrën e Kryeministrit të shtunën Ministrin e Jashtëm Princ Faisal Bin Farhan.

Gjatë auditorit, Princi Faisal përcolli përshëndetjet e Kujdestarit të Dy Xhamive të Shenjta Mbretit Salman dhe Princit të Kurorës Muhammad Bin Salman kryeministrit, qeverisë dhe popullit të Shqipërisë.

Të dyja palët rishikuan marrëdhëniet e miqësisë dhe respektit reciprok midis dy vendeve dhe dy popujve vëllezër dhe diskutuan forcimin e aspekteve të bashkëpunimit dypalësh në fusha të ndryshme dhe mënyrat për t’i mbështetur dhe zhvilluar ato, përveç diskutimit të zhvillimeve dhe përpjekjeve rajonale dhe ndërkombëtare të bëra në konsiderata e tyre

Sesioni i bisedimeve trajtoi mënyrat për të konsoliduar partneritetin ekonomik midis dy vendeve në dritën e Vizionit të Mbretërisë 2030, përveç diskutimit të intensifikimit të bashkëpunimit midis Mbretërisë dhe Shqipërisë në fushat politike dhe ekonomike.

Bisedimet gjithashtu mbuluan përpjekjet rajonale dhe ndërkombëtare të Mbretërisë për të ruajtur planetin dhe përmbajtjen e shpalljes së Princit të Kurorës në lidhje me Arabinë Saudite të Gjelbër dhe nismat e Gjelbra në Lindjen e Mesme.

Këto iniciativa do të përcaktojnë drejtimin e Mbretërisë dhe rajonit në mbrojtjen e tokës dhe natyrës me një hartë ambicioze.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb