Për vite me radhë, Real Madrid dhe Barcelona kryesonin si dy nga klubet më të shtrenjta. Tashmë kohët kanë ndryshuar, në dy vendet e para gjenden klubet me pronarë nga vendet arabe.

Sipas portalit të specializuar “Transfermarkt” të 16 skuadrave, që janë ende “gjallë” në Champions, Real Madrid nuk është as në pesëshen e pare. Më i varfëri është Salzburgu dhe më i pasuri Manchester City i Pep Guardiolës.

RENDITJA

1.Manchester City (991.3 milionë euro)

2.PSG (909.5 milionë)

3.Liverpool (889 milionë)

4.Chelsea (883 milionë)

5.Bayern Munich (815.7 milionë)

6.Manchester United (790.2 milionë)

7.Real Madrid (780 milionë)

8.Atletico Madrid (646.5 milionë)

9.Juventus (566.4 milionë)

10.Inter (550.9 milionë)

11.Villarreal (367 milionë)

12.Ajax (364.3 milionë)

13.Benfica (270.5 milionë)

14.CP Sporting (251.7 milionë)

15.Lille (239.3 milionë)

16.Salzburg (203.5 milionë euro)

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb