Ukraina është fituesja e Eurovision 2022 që u zhvillua në Torino të Italisë. 

Kënga “Stefania” e Orkestrës Kalush ka marrë votat maksimale të publikut të kontinentit të vjetër, duke lënë në vend të dytë këngën e Britanisë së Madhe e cila kishte dalë e para me votat e jurisë profesioniste të 40 shteteve.

Publiku duket se ka mbështetur në këtë mënyrë një thirrje të bërë vetëm pak orë para votimit në Eurovision nga Presidenti ukrainas Zelensky i cili kërkoi fitoren e kengës së vendit të tij edhe si një shenjë mbështetje për rezistencën ndaj pushtimit rus.

Piket

Ukraina 631

Britania 466

Spanja 459

Suedia 438

Serbia 312

Italia 268

Moldavia 253

Greqia 215

Portugalia 207

Norvegjia 182

Holanda 171

Polonia 151

Estonia 141

Lituania 128

Australia 125

Azerbaixhan 106

Zvicra 78

Rumania 65

Belgjike 64

Armenia 61

Cekia 38

Finlanda 38

Islanda 20

Franca 17

Gjermania 6

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb