ANKARA

Prokurorët turq kanë përgatitur një padi të dytë kundër gjashtë zyrtarëve nga Arabia Saudite në lidhje me vrasjen e vitit 2018 të gazetarit saudit Jamal Khashoggi në Stamboll, thanë të hënën transmetuesi NTV dhe media të tjera.

Raportet nuk thanë nëse gjashtë të dyshuarit ishin midis atyre që tashmë gjykohen në mungesë në një gjykatë të Stambollit për vrasjen e Khashoggi.

Agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu tha se dy nga të dyshuarit po përballeshin me akuza që mbanin dënime të rënda me burgim të përjetshëm, ndërsa akuzat kundër katër të tjerëve mbanin dënime deri në pesë vjet burg. Prokuroria e Stambollit nuk pranoi të jepte komente të menjëhershme mbi raportet e medias.

Një gjykatë saudite këtë muaj burgosi ​​tetë persona nga shtatë deri në 20 vjet për vrasjen, katër muaj pasi familja e Khashoggi fali vrasësit e tij dhe bëri të mundur mënjanimin e dënimeve të mëparshme me vdekje.

Khashoggi, një kritik i Princit të Kurorës Saudite Mohammed bin Salman, u pa për herë të fundit në konsullatën Saudite në Stamboll më 2 tetor 2018, ku ai kishte shkuar për të marrë dokumente për martesën e tij të afërt. Trupi i tij thuhet se u copëtua dhe u hoq nga ndërtesa dhe eshtrat e tij nuk janë gjetur.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb