Kongresisti amerikan Eliot Engel, ka kritikuar presidentin amerikan Donald Trump lidhur me sulmin në Iran ku edhe vdiq gjenerali Qasem Solemian. Përmes një reagimi në rrjetin social ‘Facebook’, Engel deklaroi se luftën ndaj iranianëve nuk e mbështet as ai dhe as populli amerikan. Ndër të tjera ai i bëri thirrje Shtëpisë së Bardhës që mos ta zhysë SHBA-në në luftë të keqe.

“Qytetarët amerikanë nuk duan luftë me Iranin, dhe as unë nuk dua. Presidenti e shtyu përpara këtë grevë, duke injoruar obligimet e tij për t’u këshilluar me Kongresin dhe u përshkallëzua në një situatë tashmë të paqëndrueshme me Iranin. Ne duhet të dërgojmë një mesazh të qartë në Shtëpinë e Bardhë: mos e zhyt këtë vend në luftë të keqe kundër Iranit. Vitin e kaluar, unë bashkautorova legjislacionin dhe ndihmova për ta udhëhequr atë përmes Shtëpisë së Bardhë për të ndaluar administratën të shkonte në luftë kundër Iranit pa miratimin e Kongresit.

Senatorët republikanë e ndaluan atë përpjekje. Në dritën e veprimeve më të fundit, ne kemi një detyrim ta provojmë përsëri. Tashmë fillova punën me kolegët e mi për legjislacionin e ri për të rivendosur administratën. E kemi një detyrim t’i mbajmë amerikanët të sigurt. Me gjithë retorikën e tij, veprimet e presidentit kanë pasur efektin e kundërt. Unë nuk e mbështes një luftë të gabuar në Iran dhe bëj gjithçka që mundem për të parandaluar Kryetarin e Komitetit të Punëve të Jashtme”, ka shkruar Engel.

Shtetet e Bashkuara njoftuan të premten se po dërgojnë mijëra trupa shtesë në Lindjen e Mesme pasi Irani u zotua për “hakmarrjen e ashpër” pas vrasjes së udhëheqësit të saj të lartë ushtarak. SHBA vrau gjeneralin Soleimani, kreun e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC), në një sulm të drejtuar me dronë në aeroportin e Bagdadit të premten, duke argumentuar në një deklaratë se “po zhvillonte në mënyrë aktive planet për të sulmuar diplomatët amerikanë dhe anëtarët e shërbimit në Irak dhe në të gjithë rajoni”. Kujtojmë se pas eliminimit të gjeneralit iranian, presidenti amerikan Donald Trump deklaroi se vrasja e tij u bë për të “ndaluar një luftë” dhe se SHBA është “e gatshme dhe e përgatitur” për çdo përgjigje. Ndërkohë presidenti iranian pohoi se shumë shpejt do të vijë hakmarrja për Amerikën.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb