Kryeprokurori i Haitit ka ngritur një hetim kundër kryeministrit Ariel Henry në lidhje me vrasjen e Presidentit Jovenel Moise në korrik .

Bed-Ford Claude, komisioneri qeveritar i Port-au-Prince të martën i kërkoi gjyqtarit që heton vrasjen të akuzojë Henry për përfshirje në këtë çështje për telefonatat e supozuara telefonike që Henry bëri me një nga të dyshuarit kryesorë.

Claude gjithashtu kërkoi që Henry të ndalohej të largohej nga Haiti “për shkak të rëndësisë së fakteve të ekspozuara”.

“Ka mjaft elemente komprometuese për të ndjekur penalisht Henrin dhe kërkuar padinë e tij të plotë,” shkroi Claude në urdhër.

Vrasja e Moise më 7 korrik e ka zhytur Haitin, një komb që tashmë po lufton me paqëndrueshmërinë e përhapur politike dhe dhunën në rritje të bandave, në një krizë më të thellë.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: