I shkatërruar nga lajmi që ka marrë vëllai i një biznesmeni britanik të vrarë në Meksikë ka thënë se familja e tij është “nuk e beson” vrasjen mafioze të familjarit të tyre. 

Chris Cleave, 54 vjeç, po udhëtonte me makinë nëpër Kankun me vajzën e tij adoleshente kur iu zu pritë nga dy burra që hapën zjarr në resortin turistik.

Manjati i pronave u vra menjëherë pasi një plumb e goditi në kokë, ndërsa vajza e tij 14-vjeçare u dërgua në spital me plagë të lehta.

Vëllai më i madh i Chris, Nick, i cili drejton një kompani sportesh ujore në Falmouth, Cornëall, tha sot se familja e tij “po përpiqet të pajtohet” me vrasjen e tmerrshme.

Nick tha për The Sun: “Ne ende nuk mund ta besojmë atë që ka ndodhur me Chris.

“Ne të gjithë thjesht po përpiqemi të mësohemi me vdekjen e tij dhe gjithçka që duam të bëjmë tani është të mbledhim familjen rreth e rrotull që të mund të mbrojmë nënën tonë të moshuar.”

Ai shtoi: “Familja nuk do të bëjë ndonjë deklaratë të mëtejshme për momentin dhe ne do të dëshironim të kalojmë këtë tragjedi privatisht”.

Policët konfirmuan se Cleave dhe vajza e tij kishin udhëtuar në autostradën kryesore federale në Plaëy Del Carmen.

Policia më pas arrestoi dy vrasësit të cilët fillimisht u larguan nga vendi i ngjarjes me motoçikleta pas vrasjes horror. Cleave, i cili është me origjinë nga Truro, Cornwall, kishte jetuar në Meksikë për më shumë se një dekadë pasi u transferua atje në 2014.

Nuk ka asnjë të dhënë që zoti Clarke ishte i përfshirë në drogë, por oficerët kanë nisur një hetim përse ai iu nënshtrua vrasjes në stilin mafioz.

Një burim policor tha për MailOnline: “Ky nuk ishte vrasje rastësore, por një sulm i synuar. Ai u zgjodh për t’u vrarë.”

Oficerët gjithashtu besojnë se ai u ndoq nga vrasësit nga shtëpia e tij dhe u qëllua në orën 9:30 të së shtunës pasi ndaloi në trafik.

Ai kishte festuar ditëlindjen e 14-të të vajzës së tij vetëm tre ditë para vrasjes. 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb