Një urdhër kërkimi është lëshuar për hetimin e telefonit celular të aktorit Alec Baldwin, në lidhje me të shtënat fatale kundrejt kinemtografes Halyna Hutchins në xhirimet e filmit “Rust”, sipas dokumenteve të gjykatës të lëshuara të enjten nga Santa Fe County.

Një gjykatës të enjten nënshkroi urdhrin, ku thuhet se Baldwin, së bashku me avokatin e tij, iu kërkua të kthenin telefonin dhe detektivit iu tha që “të merrte një urdhër”, shkruan CNN.

Zyrtarët po kërkojnë të marrin mesazhe, regjistra të thirrjeve, fotografi dhe video dixhitale, si dhe çdo mesazh privat të dërguar në platformat e rrjeteve sociale në lidhje me prodhimin e filmit “Rust”, thuhet në urdhër. Gjithashtu duhet të marrë çdo video, fotografi dhe mesazh të fshirë në telefon që ka të bëjë me filmin.

Baldwin i tha George Stefanopulos të ABC-së në fillim të këtij muaji se skena do ta tregonte atë duke e përkulur armën dhe ai dhe Hutchins po mendonin se si ajo donte t’i poziciononte dorën përpara se arma të qëllonte.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Ai tha se po e drejtonte armën në anën e kamerës, ndërsa Hutchins po e udhëzonte atë, në drejtim të saj.

“Unë po e mbaja armën aty ku ajo më tha ta mbaja, e cila përfundoi duke u drejtuar pikërisht poshtë sqetullës së saj, ishte ajo që më thanë”, tha Baldwin.

Kur u pyet se pse e drejtoi armën nga Hutchins dhe tërhoqi këmbëzën kur kjo nuk ishte në skenar, Baldwin tha: “Unë kurrë nuk do t’i drejtoja armën askujt dhe më pas do të tërhiqja këmbëzën, kurrë”.

Përgjegjësja e armëve në xhirime thotë se ajo e ngarkoi armën me gjashtë fishekë bedel.

Hannah Gutierrez-Reed, e cila ishte përgjegjëse për armët, u tha hetuesve se ajo i nxori armët mëngjesin e 21 tetorit, thuhej në urdhër.

Gutierrez-Reed u tha hetuesve se ajo dhe bashkëpunëtori i saj iu bashkuan grupit rreth orës 7:30 të mëngjesit, por nuk e hoqën armën deri pak kohë para drekës.

Ajo thotë se ajo e ngarkoi armën me pesë fishekë para drekës. Ajo tha se kishte një fishek që nuk do të hynte, kështu që pas drekës ajo mori pastruesin, e pastroi dhe futi një tjetër, që do të thotë se kishte gjashtë fishekë bedel në armë.

“Ne e kishim armën gjatë gjithë kohës para kësaj, dhe asgjë nuk ndodhi, dhe unë nuk isha aty dhe ata as që supozohej të tërhiqnin këmbëzën”, tha Gutierrez-Reed, sipas urdhër-arrestit.

Pas të shtënave, Gutierrez-Reed u tha hetuesve se ajo kontrolloi fishekun e armës dhe raundi i parë që ajo nxori nuk e kishte “atë”, duke iu referuar skajit të predhës së një plumbi. Ajo kontrolloi raundet e tjera dhe ato ishin të gjitha bedel, thuhej në urdhër.

Ajo tha se kutia e bedeleve mund të ketë pasur disa raunde “të dobëta”. Ajo tha se ata e morën kutinë nga furnizuesi i saj rreth një orë para të shtënave fatale.

Dy anëtarë të ekipit i thanë CNN-it se Gutierrez-Reed kishte keqpërdorur armët në një projekt të mëparshëm filmik.

Stu Brumbaugh, drejtuesi kryesor në “The Old Road”, i tha CNN-it se Gutierrez i trajtoi armët në xhirimet e atij projekti në një mënyrë të pamatur dhe se ai i kërkoi ndihmës-regjisorit të filmit që ta pushonte atë nga puna. Brumbaugh përmendi një incident në të cilin Gutierrez qëlloi me armë pranë yllit të filmit Nicolas Cage pa paralajmërim.

Gutierrez është vajza e Thell Reed, i cili ka qenë një blindues i njohur i armëve në Hollywood.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb