ATHINË

Vazhdojnë hetimet për krimin makabër në greqi, ku një çift që jetonte me djalin e vogël u grabitën në mesnatë, e gruaja u vra. Të dhënat e gjetura nga policia greke janë analizuar deri në detaje, e forcat policore po përpiqen të arrijnë gjurmët e tre personave që vranë Karolinen 20-vjeçare në shtëpinë e saj, në Glyka Nera.

Ndihmë e rëndësishme për autoritetet duket se jepet nga piloti 32-vjeçar Babis Anagnostopoulos, partneri i Karoline, të cilin autorët e vrasjes e bënë që të mos flasë dhe e vunë në pranga.

Sipas informacionit, Anagnostopoulos pa burrin që vrau gruan e tij, kur ai po përpiqej ta dërgonte atë në dhomën e gjumit. Ai e përshkroi vrasësin si një burrë rreth 30 vjeç dhe me tipare të errëta, ndërsa jepte informacion në lidhje me ngjyrën e syve dhe flokëve të tij.

Sipas dëshmisë së pilotit 32-vjeçar, dy autorët e tjerë ishin të gjatë, të hollë dhe të veshur me të zeza. Autori i dyshuar mbante një revole argjendi dhe tjetri një pistoletë të zezë. Në çdo rast, policia greke mbështetet në të gjithë ndihmën që mund të marrë nga partneri i Karolinës, i cili është jashtëzakonisht i gatshëm të sigurojë aq informacion sa di, pavarësisht nga gjendja e tij shumë e dobët psikologjike.

Duket gjithashtu se shpërbliimi prej 300 000 euro për të gjetur autorët, por edhe gatishmëria e qytetarëve për të ndihmuar në zbardhjen e çështjes ka bërë që shumë njerëz të kontaktojnë policinë për të paraqitur informacione që ata kanë vërejtur dhe i konsiderojnë të rëndësishme. Sidoqoftë, askush ende nuk e di nëse ka dalë ndonjë informacion i saktë nga ky vëllim tregimesh që do të ndihmojë me të vërtetë policinë për të finalizuar siç duhet operacionin.

Në të njëjtën kohë, policia po monitoron të gjitha kamerat e sigurisë të instaluara në shtëpi dhe dyqane në zonë për të zbuluar aktivitetet e dyshimta. Ekziston një video mikroskopike, e cila tregon disa njerëz të paidentifikuar.

Informacion i dobishëm mund të merret gjithashtu nga ADN-ja që mund të grumbullohet nga flokët, djersa dhe gjetjet e tjera të mbledhura nga papafingo, në të cilën ndodhi vrasja.

Sipas informacionit, policia ka arritur në disa konkluzione se ku duhet të përqendrohen hetimet, pasi studiuan rreth 300 raste të vjedhjeve të dhunshme. Policia dyshon se autorët janë persona me precedent kriminal.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb