Një ngjarje e pazakontë është shënuar në shtetin fqinj, në Greqi, ku një 80-vjeçar është arrestuar nga autoritetet vendase pasi ka vrarë macen e tij duke e hedhur më pas në plehra.

Sipas atyre që shkruajnë mediat helene, 80-vjeçari nga Volosi, do të gjykohet për akuzën e “vrasjes së kafshëve”, nën kornizën e re ligjore. Po ashtu, ai do të paguajë një gjobë prej 30,000 euro.

Denoncimi se vrau macen e tij, është bërë nga fqinjët e të moshuarit të cilët panë incidentin. Por çfarë parashikon ligji grek për veprimin e kryer nga i moshuari?

Projektligji i ri, nga njëra anë, sqaron përkufizimin e abuzimit me kafshët, duke përmendur me hollësi rastet tipike, për të shmangur çdo dyshim dhe, nga ana tjetër, e zgjeron atë, pasi tani konsiderohet abuzim dhe i dënueshëm si braktisje të kafshëve të porsalindura.

Në veçanti, neni 16 parashikon që vrasja dhe tortura e kafshëve, me shkaktimin e qëllimshëm të dhimbjes së rëndë fizike ose rraskapitjes, duke rrezikuar shëndetin e tyre, në veçanti nga helmimi, mbytja, varja, mbytja, duke shkaktuar djegie, goditje elektrike, ngrirje, dërrmimi, gjymtimi (jo-terapeutik), pushkatimi (shkaktimi i lëndimit dhe / ose vdekja e një kafshe), dëmtimi i qëllimshëm (dëmtim i rëndë, i rrezikshëm trupor), përleshje kafshësh, barbarizëm, abuzim seksual i një kafshe me Kënaqësinë sadiste të kryesit dhe braktisja e kafshëve të porsalindura janë vepra të rënda penale dhe kanë, përveç penale, dënime të mëdha administrative. Mbi të gjitha, kjo qeveri kreu krimin e vrasjes dhe torturimit të kafshës (ligji 4745/2020).

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb