Vrima e ozonit në Antarktidë e vitit 2021 arriti sipërfaqen e saj maksimale më 7 tetor dhe renditet e 13-ta më e madhe që nga viti 1979, raportuan sot shkencëtarët nga NASA dhe NOAA .

Vrima e ozonit e këtij viti u zhvillua në mënyrë të ngjashme me atë të vitit të kaluar : Një dimër më i ftohtë se zakonisht në hemisferën jugore çoi në një vrimë të thellë dhe më të madhe se mesatarja e ozonit që ka të ngjarë të vazhdojë deri në nëntor ose në fillim të dhjetorit.

“Kjo është një vrimë e madhe e ozonit për shkak të kushteve stratosferike më të ftohta se mesatarja e vitit 2021, dhe pa një Protokoll të Montrealit, do të kishte qenë shumë më e madhe,” tha Paul Neëman, shkencëtari kryesor për shkencat e Tokës në Qendrën e Fluturimeve Hapësinore Goddard të NASA-s në Greenbelt, Maryland. .

Ajo që ne e quajmë “vrima e ozonit” është një hollim i shtresës së ozonit në stratosferë (një shtresë e sipërme e atmosferës së Tokës) mbi Antarktidë që fillon çdo shtator. Format kimikisht aktive të klorit dhe bromit që rrjedhin nga komponimet e prodhuara nga njeriu çlirohen gjatë reaksioneve në retë polare në lartësi të madhe. Klori dhe bromi reaktiv më pas nisin reaksione të shkatërrimit të ozonit ndërsa dielli lind në Antarktik në fund të dimrit. Këtë vit, vëzhgimet satelitore të NASA-s përcaktuan se vrima e ozonit arriti një maksimum prej 9.6 milionë milje katrorë (24.8 milionë kilometra katrorë) – afërsisht sa madhësia e Amerikës së Veriut – përpara se të fillonte të tkurej në mes të tetorit. Temperaturat më të ftohta se mesatarja dhe erërat e forta në stratosferën që rrethon Antarktidën kontribuan në madhësinë e saj.

 (BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: