Turqia vrau të dielën 10 militantë kurdë në rajonin e Tel Rifaat të Sirisë në hakmarrje për një sulm që vrau një ushtar turk, tha të martën ministria turke e mbrojtjes, shkruan Reuters.

Turqia thotë se milicia kurde e YPG në Siri është pjesë e grupit militant të PKK, të cilin e cakton një grup terrorist dhe i cili ka luftuar për më shumë se 30 vjet.

Kombet e Bashkuara paralajmëroi të hënën se deri në 2 milionë refugjatë mund të iknin në Turqi, nëse lufta do të intensifikohet në Sirinë veriperëndimore, pasi fondet e ndihmës drejtohen në mënyrë të rrezikshme.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: