Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka siguruar serbët se kur bëhet fjalë për çështjen e Kosovës, institucionet e Serbisë nuk do të fshehin asgjë para tyre.

Ai, duke folur në lidhje me zgjidhjen e statusit të Kosovës, ka thënë se “askush nuk do të fsheh diçka” para qytetarëve të Serbisë.

Madje, sipas mediave serbe, Vuçiç ka shtaur se edhe një referendum është një nga mënyrat e mundshme të shprehjes së qytetarëve për këtë çështje, shkruan tg.

“Nga njerëzit askush nuk dëshiron për të fshehur diçka. Kur ne do të kemi diçka t’ua tregojmë njerëzve, ne do të shkojmë përpara kombit dhe një nga mënyrat është referendumi. Nëse ju doni për të ndryshuar Kushtetutën, do të duhet të shkojmë përmes një referendumi”, citohet të ketë thënë Vuçiç për Radiotelevizionin e Serbisë.

Po sipas mediave serbe, presidenti i Serbisë, ka thënë gjithashtu se “ai është i shqetësuar thellë nga ngjarjet e fundit në Kosovë” përkatësisht “rreth sigurisë së serbëve në Kosovë”.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb