Miliarderi Warren Buffett ka dhuruar edhe 4.1 miliardë dollarë të aksioneve të Berkshire Hathaway për bamirësi.

Sipas mediave të huaja, i konsideruar si investitori më i suksesshëm në botë, kryetari i Berkshire Hathaway ka dhënë shuma të mëdha të pasurisë së tij për bamirësi.

Në një deklaratë, ai shkroi: “Shoqëria ka një përdorim për paratë e mia; unë nuk e bëj”.

Buffett gjithashtu njoftoi dorëheqjen e tij si “kujdestar” i Fondacionit Bill dhe Melinda Gates.

Donacioni e çon atë në gjysmën e rrugës për të përmbushur një premtim të vitit 2006 për të dhënë të gjitha aksionet e tij në Berkshire Hathaway për pesë organizata, përfshirë Fondacionin Gates.

Siç bëhet e ditur, Buffett ka 238,624 aksione të mbetura në Berkshire.

Ai shkroi të mërkurën: “Për shumë dekada kam grumbulluar një shumë gati të pakuptueshme thjesht duke bërë atë që dua të bëj. Unë nuk kam bërë asnjë sakrificë dhe as familja ime”.

Z. Buffett u bashkua me klubin ekskluziv prej 100 miliardë dollarësh që përfshin Elon Musk, Jeff Bezos dhe Bill Gates në Mars, pasi Berkshire Hathaway pa aksionet e saj të rriteshin në nivele rekord në 2021.

Ai tha se tashmë ishte larguar nga të gjithë bordet e tjera të korporatave, përveç asaj të Berkshire Hathaway.

“Pjesëmarrja ime fizike nuk është në asnjë mënyrë e nevojshme”, që fondacioni të arrijë qëllimet e tij, shkroi Buffett.

Kjo vjen pasi u ngritën pikëpyetje mbi të ardhmen e organizatës pasi Bill dhe Melinda Gates njoftuan divorcin e tyre në maj.

Çifti miliarder drejton fondacionin bamirës, i cili ka punuar në iniciativa të tilla si luftimi i sëmundjeve infektive dhe inkurajimi i vaksinimeve për fëmijët.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb