Gëzuar ditëlindjen Will Smith. Aktori amerikan feston sot 50 vjetorin, duke pasur mbi supe një karrierë të pasur kinematografike.

I lindur në Philadelphia, mes interpretimeve të tij kinematografike përmendim rolet në Indipendence Day, Men in Black, Ali, por edhe në Receta e Lumturisë, me regji të Gabrielle Mucciono dhe për të cilin është nominuar edhe për çmimin Oscar, si aktori më i mirë në Golden Globes.

Në të shkuarën në 2002, ai fiton kandidaturën e Golden Globe si aktori më i mirë në një film dramatik dhe një Oscar si aktori më i mirë protagonist për filmin Ali, një film i drejtuar nga Michael Mann.

Në vitet 90-të ai fitoi famë ndërkombëtare me seritë televizive Willy, princi i Bel-Air.
(da.xha/BalkanWeb)

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb