Sipas të dhënave më të fundit të Organizatës Botërore të Meteorologjisë (WMO) dhe qendrës së saj për klimën, korriku ishte muaji më i nxehtë në histori, ndërkohë që edhe qershori do të mbahet mend si muaji më i nxehtë i të gjitha kohërave.

Alarmi vjen edhe nga sekretari i përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, i cili bën thirrje për një mobilizim të përgjithshëm për të zvogëluar emetimet e gazrave përgjegjës për ndryshimin e klimës dhe regjistrimin e temperaturave të regjistruara këtë verë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: