Në të njëjtën ditë që Xavi Hernández bëri valixhet për t’u larguar nga Barcelona, ​​në vitin 2015, të gjithë ishin të bindur se, herët a vonë, ai do të përfundonte për të marrë drejtimin e pankinës blaugrana. Ishte çështje kohe.

Njeriu që kishte qenë truri i Barçës më të mirë në histori ishte i paracaktuar të zinte atë pozicion. Pas aventurës me Al-Sadd për dy vjet, ish-kapiteni mori një alternativë më shpejt se sa pritej. Klubi ishte në një situatë emergjente dhe ndonëse shumë zëra thanë se ishte ende herët për t’i dhënë rolin e trajnerit, Joan Laporta mori hapin. Në nëntor 2021 u njoftua nënshkrimi i tij.

Kanë kaluar thuajse dy vite nga ajo kohë dhe këtë të mërkurë, në Porto, Xavi do të festojë ndeshjen e 100-të si trajner i Barcelonës. Me të në krye, skuadra ka fituar një herë një titull që i kishte rezistuar që nga largimi i Ernesto Valverde.

Atij gjithashtu i është dashur të përjetojë disa nga momentet më të ndërlikuara sportive në historinë e fundit të entitetit, të eliminuarit dy sezone radhazi në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve. Një eksperiencë që me siguri e ka ndihmuar të përmirësojë aftësitë e tij si një trajner elitar.

Kampionët aktualë të Ligës dhe me një skuadër shumë më emocionuese se ajo që mori vetë Xavi disa vite më parë, ata ëndërrojnë të bëhen sërish dikush në Evropë.

Për të bërë një bilanc të këtyre 100 ndeshjeve të para, duhet të shikoni statistikat, por jo vetëm ato. Deri më tani, katalanasit ka fituar dy trofe (Liga dhe Superkupa e Spanjës) dhe ka një mesatare të fitoreve në 99 ndeshjet e tij të para që zbehet vetëm kur duhet të krahasohet me trajnerët që e kanë gëzuar më së shumti Leo Messin: Guardiola, Luis Enrique dhe Txingurri.

Ka pasur momente të lojës së mirë, ka pasur një gol në Bernabeu dhe ne kemi parë Barcelonën më të mirë në mbrojtje të të gjitha kohërave. Për më tepër, kthimi i tij në klub ishte një lehtësim i vogël për anëtarët.

Barça prej vitesh është zhytur në telashe të ndryshme ekstrasportive që i kanë çuar tifozët e saj në kufi. Negreira, Barçagate, Superliga, problemet ekonomike të ngutshme…Të kesh një legjendë të klubit, një kulm që nga lindja në stol dhe të tregosh fytyrën e tij çdo javë, ka rezultuar një sukses i madh nga ana e Joan Laporta.

Sigurisht që e gjithë kjo nuk do të kishte asnjë dobi nëse skuadra nuk do të ishte kthyer në rrugën e fitores. Ronald Koeman gjithashtu përmbushi disa nga këto kritere dhe përfundoi duke u larguar keq nga entiteti.

Gati për të festuar njëqindvjetorin e tij në stolin culé, Xavi e di se sfida e tij e madhe është ta bëjë ekipin përsëri konkurrues në Evropë. Të flasësh për fitimin e Champions League janë fjalë të mëdha, por në dhomat e zhveshjes nuk fshihet se objektivi kryesor i sezonit është kompeticioni kontinental. Pa lënë mënjanë La Ligën, sigurisht. Kjo, si kampion aktual, tashmë supozohet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb