Ministrja për Evropën dhe Punët e jashtme, Olta Xhaçka uroi sot Roberta Metsolën për zgjedhjen si presidente e Parlamentit Europian. Xhaçka u shpreh se mezi pret të bashkëpunojë ngushtë në këtë vit vendimtar për Shqipërinë.

“Urimet më të mira për Roberta Metsola në emërimin e saj si Presidente e Parlamentit Evropian. Mirëpresim të punojmë ngushtë së bashku në këtë vit vendimtar për integrimin e Shqipërisë në BE”, u shpreh Xhaçka në një reagim.

Me një shumicë të qartë, Parlamenti Evropian votoi konservatoren Roberta Metsola si presidenten e tij të re, duke zëvendësuar David Sassoli, i cili vdiq papritur javën e kaluar.

Metsola, 43 vjeçe, vjen nga Malta dhe i përket fraksionit të qendrës së djathtë të Partisë Popullore Evropiane (EPP).

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb