YouTube tha të premten se po bllokon kanalet e mediave ruse të financuara nga shteti globalisht “në fuqi menjëherë”.

“Udhëzimet tona të komunitetit ndalojnë përmbajtjen që mohon, minimizon ose banalizon ngjarje të dhunshme të dokumentuara mirë dhe ne heqim përmbajtjen rreth pushtimit rus në Ukrainë që shkel këtë politikë. Në përputhje me këtë, në fuqi menjëherë, ne po bllokojmë gjithashtu kanalet YouTube të lidhura me mediat e financuara nga shteti rus, në nivel global”, tha YouTube në një deklaratë.

Kompania e teknologjisë tha sot në “Twitter” se filloi bllokimin e kanaleve të RT dhe Sputnik në YouTube në të gjithë Evropën. Ai shtoi se tashmë ka ndërmarrë hapa të tjerë që kur Rusia filloi pushtimin e saj në Ukrainë.

“Ne ndaluam fitimin e parave dhe kufizuam ndjeshëm rekomandimet për kanalet mediatike të financuara nga shteti rus. Të dy veprimet janë globale dhe të pacaktuara. Ekipi ynë i Mirëbesimit dhe Sigurisë ka punuar për të hequr shpejt përmbajtjen dhunuese. Ne kemi hequr qindra kanale dhe mijëra video për shkelje të Udhëzimeve tona në Komunitet, duke përfshirë politikat tona rreth praktikave mashtruese dhe dezinformatave”, tha ajo në Twitter.

YouTube shtoi se kur njerëzit kërkojnë tema mbi Rusinë dhe Ukrainën, “sistemet tona shfaqin dukshëm përmbajtje autoritative të lajmeve në raftet tona Top News dhe Breaking News dhe do të vazhdojnë sipas nevojës”. Ai gjithashtu shfaq panele informacioni nën video nga botuesit e lajmeve me financim qeveritar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb