“YouTube” ka njoftuar se në muajt e ardhshëm do të ofrojë llogari që lejojnë adoleshentët ta përdorin platformën brenda kufizimeve të vendosura nga prindërit e tyre.

“Në variantin e tij beta, ky shërbim do t’u japë prindërve aftësinë ta përdorin llogarinë e tyre të ‘Google’ për të hyrë në atë të fëmijëve të tyre në ‘YouTube’ (një filial i ‘Google’), ndërsa monitorojnë përmbajtjen në dispozicion”, tha James Beser, kreu i produkteve familjare në platformë.

“Ne po ofrojmë një zgjedhje të re për prindërit, që mendojnë se fëmijët e tyre adoleshentë preadoleshentë janë gati të eksplorojnë “YouTube” përmes një llogarie të mbikëqyrur”, shtoi ai.

Me funksionin “eksploro”, prindërit do të jenë në gjendje të shikojnë video të konsideruara të përshtatshme për fëmijët e moshës nëntë vjeç e lart, të tilla si udhëzime, videolojra, video muzikore ose përmbajtje edukative dhe aktuale.

Një mjedis tjetër do t’i lejojë fëmijët të kenë qasje në videot, që konsiderohen të përshtatshme për fëmijët e moshës 13 vjeç e lart dhe që përfshijnë transmetime të drejtpërdrejta.

Një opsion i tretë do t’u japë prindërve mundësinë për ta bërë të gjithë “YouTube” të arritshëm për fëmijët e tyre, me përjashtim të përmbajtjes që kërkon një moshë minimale ose që kanë të bëjnë me tema të ndjeshme.

Sipas Besser, qëllimi i kësaj game zgjedhjesh është që prindërit t’u japin fëmijëve të tyre më shumë liri në “YouTube”, ndërsa vendosin kufij të caktuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb