Ambasadorja e SHBA-ve Yuri Kim sugjeron përfshirje dhe transparencë për veprime të rëndësishme kombëtare duke iu referuar propozimeve të tjera për reformën zgjedhore siç janë listat e hapura dhe heqja e koalicioneve, pas 5 qershorit. Për marrëveshjen ajo deklaron se tashmë është ligj.

“Marrëveshja e 5 qershorit është tani ligj. Përfshirja dhe transparenca duhet të jenë norma për veprime të rëndësishme kombëtare. Më vjen mirë që shoh se Këshilli Politik do të rimblidhet për të rishikuar ndryshime të tjera përveç 5 qershorit.  Të gjitha palët duhet të marrin pjesë në mirëbesim dhe të vazhdojnë përfshirjen dhe transparencën”.

Kim Tw
Kim Tw

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb