Presidenti Zelensky ka ironizuar njoftimin e Rusisë për një armë të re me lazer dhe e krahasoi atë me kërkimin e dëshpëruar të Hitlerit për një “armë të mrekullueshme” që mund të fitonte Luftën e Dytë Botërore.

Zelensky ironizoi pretendimet e Moskës se armët mund të shkatërrojnë dronët dhe të çaktivizojnë satelitët.

Shtetet e Bashkuara pohuan se nuk kishin prova kundër këtyre pretendimeve.

Në një intervistë me Channel One të kontrolluar nga shteti, Yury Borisov, zëvendëskryeministër rus, tha se arma më e fundit lazer, e quajtur “Zadira”, po përdorej nga njësitë që luftonin në Ukrainë.

Ai tha se arma ishte e aftë të djegë objektiva deri në tre milje larg brenda pesë sekondave dhe ishte më e avancuar se “Peresvet”, një sistem lazer i quajtur sipas një murgu rus të zbuluar nga Presidenti Putin në 2018.

Sistemi Peresvet pretendohej se ishte në gjendje të verbonte satelitët deri në 900 milje mbi Tokë. “Nëse Peresvet verbon një objekt, gjenerata e re e armëve lazer shkatërron fizikisht objektivin. Është djegur”, tha Borisov në një konferencë.

I pyetur nëse armë të tilla po përdoreshin në Ukrainë, ai tha: “Po. Prototipet e para tashmë po përdoren atje.”

Një raport rus nga agjencia shtetërore e lajmeve Tass theksoi se armët lazer synonin të zëvendësonin raketat e shtrenjta të mbrojtjes ajrore dhe ishin testuar dje, duke djegur një dron brenda pesë sekondave.

Megjithatë, një zyrtar i lartë i Pentagonit tha se SHBA nuk kishte parë asnjë provë për të vërtetuar pretendimet e Borisov.

Zelenksy gjithashtu hodhi poshtë raportet, duke thënë se ato tregonin dëshpërimin e Rusisë pas “dështimit të plotë të pushtimit të saj”.

Ai tha: “Në propagandën e Gjermanisë naziste ekzistonte një term i tillë wunderwaffe. Sa më e qartë bëhej se ata nuk kishin asnjë shans në luftë, aq më shumë propaganda kishte për armën ‘e mrekullueshme’, e cila do të ishte aq e fuqishme sa do të siguronte një pikë kthese në luftë. Dhe këtu ne shohim se në muajin e tretë të një lufte në shkallë të gjerë, Rusia po përpiqet të gjejë wunderwaffin e saj. Gjoja një lazer. E gjithë kjo tregon qartë dështimin e plotë të pushtimit”.

Ushtria ukrainase tha më herët se forcat e saj kishin zmbrapsur 16 sulme nga ushtria ruse në rajonet Donetsk dhe Luhansk dhe shkatërruan disa njësi të pajisjeve ruse, duke përfshirë tetë tanke dhe më shumë se 20 automjete të blinduara dhe rrëzuan një avion luftarak Su-34.

Por luftimet në rajonet Donetsk dhe Luhansk kishin vrarë të paktën 15 civilë dhe kishin shkatërruar e dëmtuar dhjetëra shtëpi, ndërsa shumë zona janë pa energji, sipas qeverive rajonale.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb