Zambia do të fillojë të eksportojë një shtesë prej 80 MW energji elektrike në Namibi pas një marrëveshjeje të nënshkruar nga kompanitë e shërbimeve të të dy vendeve të martën në Lusaka.

Zesco Limited e Zambisë dhe Namibia’s Nampower nënshkruan një marrëveshje për furnizimin me energji elektrike për eksportin e 80 MW shtesë, përveç 100 MW që do të eksportoheshin pas nënshkrimit të marrëveshjes së parë në 2020.

Victor Mapani, Drejtori Menaxhues i Zesco Limited, tha se nënshkrimi i marrëveshjes demonstroi bashkëpunimin dhe besimin e vazhdueshëm midis dy shoqërive.

Sipas tij, të qenit anëtar i grupit të fuqisë së Afrikës Jugore i ka krijuar mundësi Zesco-s që të luajë një rol të madh në tregtinë në blloqet e fuqisë rajonale.

Kahenge Haulofu, Drejtori Menaxhues i Nampower tha se marrëveshja demonstroi marrëdhënien që ekziston midis dy kompanive ndër vite.

Ai tha se një bashkëpunim i tillë do të japë një kontribut domethënës për ekonomitë e të dy vendeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb