Ministri i Jashtëm Mohammad Javad Zarif tha të hënën se Irani nuk po kërkon as tensione as luftë, dhe masat e marra nga administrata e presidentit amerikan Donald Trump nuk do të kenë efekte në vullnetin e popullit iranian.

Gjatë një takimi me Komisionin e Sigurisë Kombëtare dhe Politikës së Jashtme të parlamentit iranian, në lidhje me masat e Iranit për të marrë hak për vrasjen e komandantit anti-terror Gjeneral Lejtnant Kasem Soleimanit, i cili u vra nga ushtria amerikane me udhëzimin e Trump, Zarif tha se në nivele ndërkombëtare dhe dypalëshe, Ministria e Jashtme ka bërë veprimet ligjore në Iran dhe Irak për këtë çështje.

Duke iu referuar lëvizjeve të Trump kundër Iranit në ditët e tij të fundit, Zarif tha se Irani nuk po kërkon as tensione as luftë, por masat e marra nga qeveria e rosës së çalë në SH.B.A. nuk kanë asnjë efekt në vullnetin e popullit iranian.

Ai shtoi nëse dikush ka ndërmend të pushtojë Iranin, ata duhet të marrin parasysh të dhënat e mëparshm.

Duke treguar për dy ditët e mbetura të administratës Trump, Zarif tha se fuqia parandaluese e Iranit do të funksionojë mirë.

Lidhur me çështjen e Nago-Karabakut, ai tha se Irani mbështet integritetin territorial të Azerbajxhanit dhe kundërshton sulmet ndaj zonave të banuara, veçanërisht në Ganja, e cila është një trashëgimi historike.

Lidhur me ligjin e masës strategjike të miratuar nga parlamenti iranian për të hequr sanksionet,  gjithashtu tha se pavarësisht nga analiza e saj, Ministria e Punëve të Jashtme do t’i bindet ligjeve të vendit dhe se ajo është baza e demokracisë.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb