Presidenti i SHBA Joe Biden dhe homologët e tij në Francë, Gjermani, Itali dhe MB “pohuan vendosmërinë e tyre për të vazhduar rritjen e kostove ndaj Rusisë për sulmet e saj brutale në Ukrainë, si dhe për të vazhduar furnizimin e Ukrainës me asistencë sigurie për t’u mbrojtur kundër kësaj të pajustifikuar dhe të pajustifikuar dhe sulm i paprovokuar,” në një telefonatë këtë mëngjes, sipas një deklarate të Shtëpisë së Bardhë.

“Ata rishikuan përpjekjet e tyre për të ofruar ndihmë humanitare për miliona të prekur nga dhuna, si brenda Ukrainës ashtu edhe duke kërkuar strehim në vende të tjera, dhe nënvizuan nevojën për qasje humanitare për civilët në Mariupol”, sipas Shtëpisë së Bardhë. “Ata diskutuan gjithashtu rëndësinë e mbështetjes së tregjeve të qëndrueshme të energjisë në dritën e ndërprerjeve aktuale për shkak të sanksioneve”.

Më herët, një zëdhënës i kryeministrit britanik Boris Johnson tha se liderët bien dakord për nevojën e vazhdueshme për të “mbështetur” popullin e Ukrainës kundër “barbarizmit rus”.

“Kryeministri theksoi se ne duhet ta gjykojmë regjimin e Putinit nga veprimet e tyre dhe jo nga fjalët e tyre. Putini është duke shtrembëruar thikën në plagën e hapur të Ukrainës në një përpjekje për të detyruar vendin dhe aleatët e tij të kapitullojnë”, shtoi zëdhënësi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb