Zv/kryeministri i Shqipërisë, Erion Braçe i ka bërë thirrje mediave greke të kërkojnë ndjesë që përfshinë shqiptarët në krimin e Glyka Neras, ku Babis Anagnostopulos vrau gruan e tij Caroline Crouch.

Tashmë që të gjitha pistat e grabitjes u përmbysën dhe e krimi u zbardh, Braçe thotë se 20-vjeçaren nuk e ka vrarë asnjë shqiptar, por media greke është e mbytur në stereotype me baza etnike.

Ai thotë se pikërisht mediat e vendit fqinj për javë të tëra vuri shqiptarët në shënjestër, madje një prej tyre e shpallën fajtor, ndërkohë që nuk kishte ndodhur asnjë grabitje në banesën e çiftit.

Për Braçen, krimi nuk ka komb e kombësi dhe agjencitë shqiptare dhe greke ligjzbatuese duhet të punojnë më afër për t’u ofruar qytetarëve paqe e qetësi.

 

STATUSI NGA ERION BRAÇE

Pra;
CAROLINEN NUK E KA VRARE
NJE SHQIPTAR!

AS NJE BANDE SHQIPTARESH DHE,
AS NJE BANDE ROMESH NGA SHQIPERIA,
“ATA QE KRYEJNE KRIME TE PERBINDSHME NE VENDIN FQINJ”!

Prej dites kur u njoftua krimi makaber,
ores, oreve e diteve qe pasuan,
mbushur me lajme te medias greke se “vrasesit jane shqiptare”, “vrasesit folen gjuhe te perafert me shqipen”, “vrasesit mund te jene nje bande romesh nga Shqiperia qe vjedhin e pasojne me krime te perbindshme”,
kam uruar te mos jete e vertete!

E VERTETA DOLI NE DRITE TE DIELLIT DHE VRASESI NUK ESHTE NJE SHQIPTAR, AS SHUME TE TILLE!

Ndaj sot, te gjitha agjensite ligjzbatuese greke, meritojne nje duartrokitje te madhe per punen, profesionalizmin, kembenguljen per ti shkuar krimit deri ne fund, zbardhjen dhe arrestimin e autorit te nje krimi te perbindshem!

Po media greke?
Ah media greke e mbytur nga steriotipet me baze etnike e nje pjese edhe rraciste,
duhet te bej nje hap pas e te kerkoj ndjese;

Per jave te tera vuri shqiptaret ne shenjester, madje nje pjese i shpalli fajtore, jo vetem qe nuk ndihmoi hetimin por i mori kohe hetimit duke e shtyre e vene nen presion me nje piste te paqene, te rreme, te pavertete!

I keqardhur pafund per kete!

Krimi nuk ka komb, as kombesi!
Krimineli eshte njesoj i tille pavaresisht pasaportes, pasaportave;
Duhet trajtuar njesoj, sipas ligjit e me ashpersine qe buron prej tij;
Agjensite tona ligjzbatuese duhet te jene edhe me afer, te bashkepunojne edhe me fort, intesivisht per ti bere kufijte e vendet tona edhe me te sigurta, duke ju ofruar qytetareve tane paqe e qetesi!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Erion Braçe (@erionbrace)


(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb