Një çift nga Kalifornia e Shteteve të Bashkuara është akuzuar për vrasje të pavullnetshme, pasi festa e organizuar për zbulimin e gjinisë së foshnjës kishte shkaktuar një zjarr masiv, duke lënë të vdekur një zjarrfikës.

Refugio Manuel Jimenez dhe Angela Renee Jimenez, u deklaruan të pafajshëm të hënën për akuzën për zjarrin që e la të vdekur zjarrfikësin Charles Morton, shkruan Daily Mail.

Zjarri ishte nisur më 5 shtator, kur çifti kishte përdorur një mjet piroteknik, që kishte nxitur një zjarr, duke djegur mbi 8.900 hektarë tokë.

Prokurorët kanë kërkuar që lirimi me dorëzani të caktohet në shumën e 50.000 dollarëve për secilin nga të akuzuarit. Të akuzuarit u liruan me kusht që të paraqiten në gjykatë në seancën e caktuar për datën 15 shtator.

Zjarri përfundimisht u shua në 16 nëntor. Zjarrfikësi Charles Morton u vra duke trajtuar flakën dhe disa zjarrfikës të tjerë u plagosën rëndë.

Të martën, zyrtarët e qarkut San Bernardino thanë se çifti që organizoi partinë e zbulimit gjinor ishte akuzuar për vrasje të pavullnetshme dhe për shkaktim të pamatur të një zjarri që rezultoi në dëmtime dhe dëmtime të shtëpive.

Ata përballen me dënime me burg “duke zgjatur” deri në 20 vjet nëse shpallen fajtorë për të gjitha akuzat, thanë prokurorët.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb