Zëdhënësi i Policisë greke, Apostolos Skrekas ka zbuluar se si u zbulua krimi në Glyka Nera dhe detaje të veçanta nga hetimet.

Skrekas thotë se Policia nuk punon me dyshime,por në hetim u përjashtua që në ngjarje të kishte ndodhur grabitje apo edhe raporti mjeko-ligjor që tregoi se nuk kishte lidhje me një gjë të tillë.

Ndërkohë ai thotë se Babis Anagnastopoulos kuptoi që ishte zbuluar kur po transferohej nga Alosinos në Athinë. Skrekas thotë se 32-vjeçari i nxjerrë zbuluar nisi të rrëfehet për ngjarjen pa u zbuluar ende të dhënat zyrtare nga Policia.

Po ashtu një nga taktikat që u përdor për 32-vjeçarin, sipas Skrekas ishte që kolegët e tij pilotë ti qëndronin pranë në mënyrë që ai të rrëfente diçka. Ndërkohë deri më tani rezulton se Babis nuk ka pasur asnjë bashkëpuntor në krim.

 

FJALA E ZËDHËNËSIT TË POLICISË

“EL.AS nuk punon me dyshime, por duhet të vërtetojë fort atë që thotë. Mos të harrojmë se Charalambos Anagnostopulos ishte një burrë që vajtoi gruan e tij në atë kohë. Numërimi filloi kur ai u drejtua nga Alonissos në GADA. Kishte disa elementë siç përmendëm më lart në njoftimin tonë të parë dhe të cilët mezi prisnin të bënin një diskutim depërtues me të.

Hetimi paraprak u bazua në një seri rezultatesh, siç është hetimi ku u përjashtua grabitja, raporti mjeko-ligjor nga i cili nuk kishte shenja të forta të lidhjes dhe natyrisht kontributi i Drejtorisë së Hetimeve Kriminologjike në gjetjet dixhitale. Vlen të përmendet se siç na thanë nga oficerët e policisë të Drejtorisë së Sigurisë së Atikës, i dyshuari dhe kryesi kryesor përfundimisht rrëfeu para se të citonte këtë informacion. Ndoshta gjatë transferimit të tij në Athinë ai e kishte kuptuar gjithçka që do të ndiqte.

Ne shqyrtuam të gjitha versionet, të gjitha informacionet dhe të gjitha mundësitë që ekzistonin. Një nga taktikat ishte që kolegët e tij të ishin afër tij. Incidenti specifik pushtoi opinionin publik dhe Policia Greke donte të arrinte hetimin e saj sa më shpejt të ishte e mundur. Prandaj, kur dolën provat, ne donim të arrinim sqarimin e çështjes.

Për momentin nuk ka indikacione për një bashkëpunëtor. Çështja ka kaluar në fazën e hetimit kryesor dhe aq sa informacioni i fundit që i vjen mund të integrohet në të dhe autoritetet gjyqësore mund të urdhërojnë në përputhje me rrethanat.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb